Životinje u bajkama uglavnom pronalazimo u ulozi pomagača ili darivaoca, a rjeđe u ulozi junaka. Osim što govore, životinje u bajkama nerijetko posjeduju i druga čudesna svojstva i sposobnosti – primjerice, mogu mijenjati oblik.
Koje se životinje u bajkama pojavljuju, najčešće ovisi o tome odakle bajka dolazi: u europskim bajkama najčešće nalazimo lisice, ribe, mrave, konje, mačke ili vukove. Posebnu skupinu životinjskih pomagača čine tzv. zahvalne životinje koje se junaku odužuju za neki dobar čin. Takve životinje same dolaze kada ih junak zatreba ili mu poklanjaju nešto svoje – pero, dlaku ili krilce – čime ih može dozivati kada se nađe u nevolji.
U nekim se pak bajkama kraljevići rađaju kao životinje: prasci, ježevi, magarci ili zmije. Od takve ih čarolije može osloboditi jedino brak s lijepom djevojkom koju ne odbija njihova nakazna vanjština!
Kojih deset bajki o životinjama smo izdvojili na našoj top listi, otkrijte u nastavku:
1. Mačak u čizmama
Dosjetljivi mačak koji svojemu gospodaru, siromašnomu mlinaru, pomaže da zasjedne na kraljevsko prijestolje nasamarivši opasnoga ljudoždera tjerajući ga da se pretvori u miša, jedan je od najpopularnijih životinjskih pomagača u bajkama. Spomenutu su temu prije Perraulta obradili talijanski književnici G. F. Straparola – bajka Constantino Fortunato, u kojoj je mačak zapravo prerušena vila, te G. Basile u bajci Cagliuso. U nekim verzijama junaku ne pomaže mačak, nego lisica ili druga životinja.
2. Ružno pače
Uz bajku Hansa Christiana Andersena Ružno pače odrasle su generacije. Bajka prati nedaće jednog malog labuda koji se je izlegao u pačjem gnijezdu. Njegova (crno)siva boja perja i činjenica da je bio znatno veći od ostalih patkica koje su se izlegle stvorila mu je brojne neprilike. Druge su ga patke kljunom štipale, kokoši kljucale, djevojka koja je hranila životinje nogom ga je udarala, u kući jedne bake nije se uklopio zbog beskorisnosti. Nesretan kakav je bio, poželio je da ga labudovi ubiju, sve dok u bistroj vodi ne vidje svoj odraz – odraz prekrasnog bijelog labuda kojega proglasiše najljepšim među svima.
3. Hroma lisica
Ova slovačka bajka prati trojicu sinova čiji je otac ostao bez svoje čarobne vinove loze. Prva dvojica sinova su kukavice, a treći budalasti, ali hrabri momak koji je uz pomoć začarane lisice ocu vratio čarobnu vinovu lozu. Naravno, njegov put do povratka vinove loze nije bio jednostavan, dapače, na kraju su ga vlastita braća bacila u bunar kako bi upravo oni ocu donijeli sve blago što je najmlađi sin putem priskrbio. Srećom, spasila ga je začarana lija, dvojica starijih sinova bijahu protjerani iz kuće.
4. Duša kita i njegovo goruće srce
Inuitska bajka Duša kita i njegovo goruće srce pokazuje poštovanje koje Inuiti gaje prema ljepoti i krhkosti života, a prati jednog uobraženog gavrana koji je umoran od letenja uletio u kitova usta i našao se u njegovoj utrobi koja je izgledala kao kuća, lijepa i uređena, a unutra je bila jedna mlada žena koja je pazila na goruću svjetiljku. Jedino što je gavrana zamolila je da tu svjetiljku ne dira. Naravno, znatiželjni gavran nije dugo izdržao pa ju je dotaknuo. U tom je času mlada žena pala mrtva preko praga, a svjetiljka se ugasila i gavran se stao boriti za život opkoljen smradom kitove utrobe. Je li gavran zaista gavran, kako se je uspio spasiti iz kitove utrobe i kako je proveo ostatak života saznajte u ovoj zanimljivoj bajci.
5. Urašima i kornjača
U ovoj japanskoj bajci pratimo naslovnog junaka, ribara Urašimu koji je živio s majkom i odlučio kako se neće ženiti sve dok je majka živa jer on ulovi taman toliko riba koliko je potrebno za njih dvoje. Jednoga je dana Urašima spasio malenu kornjaču koja mu se nakon nekoliko godina odužila za to. Odvela je Urašimu u palaču zmajskoga kralja gdje je upoznao zmajsku kraljevnu i njih se dvoje zaljubiše. Nakon nekog vremena, a Urašimi se činilo da su prošle tri godine, nagovorio je kraljevnu da ga pusti da posjeti majku. Ona je napokon pristala, ali dala mu je jednu kutijicu koju nije smio otvoriti jer će se samo tako moći vratiti kraljevni. On tako i obeća, a po povratku na obalu shvatio je da ništa više nije isto. Saznao je od jednoga starca kako o njemu kruži legenda koja govori da je on živio prije tristo godina. Saznao je i da mu je majka umrla istog onog dana kad je on otišao. Kako bi dokazao starcu da je on Urošima i da nije prošlo tristo godina, otvorio je kutijicu koju mu je kraljevna dala i iz nje izađe samo dim, a na Urošimina leđa padne teret godina i njegovo se tijelo smrvi u prah.
6. Žaba krastača
Ova francuska bajka jasno pokazuje kako udruživanje postojećih motiva, likova i zapleta može rezultirati novim i zanimljivima pričama. Žaba krastača u sebi spaja dvije priče: onu o lijepoj i dobroj djevojci koju ne odbija nakaznost udvarača, poznatu iz bajke Ljepotica i zvijer te priču o začaranome kraljeviću u liku žabe, kakvu nalazimo primjerice u Kraljeviću žapcu braće Grimm. Zaplet Žabe krastače podsjeća i na njemačku bajku Začarani žabac, no junakinja te bajke ne odlazi dobrovoljno u žapčev dvor – naprotiv, silom ju se odvodi iz njezinoga doma!
7. Konjić Grbonjić
Duhovitu bajku u stihovima Konjić Grbonjić ruski književnik Petr Pavlovič Eršov napisao je kada mu je bilo svega osamnaest godina. Djelo je pohvalio i književnik Aleksandr S. Puškin. U središtu priče nalazi se lijeni, ali dobrodušni Ivanuška koji uz pomoć svojega konjića hvata žar-pticu, pronalazi lijepu Car-djevojku i na koncu zasjeda na kraljevsko prijestolje. Dijelovi Konjića Grbonjića bili su cenzurirani jer su vlasti smatrale da se autor ruga ruskome caru. Bajka je poslužila kao predložak za balet Arthura Saint-Léona.
8. Vuk i sedam kozlića
Jedna od poznatijih bajki braće Grimm svakako je Vuk i sedam kozlića. Iako ih je majka prije odlaska upozorila na opasnoga vuka koji bi ih mogao pojesti, maleni kozlići nisu odoljeli strašnom vuku. Poslušali su majku i u prva dva pokušaja vuka da ih nasamari prepoznali su ga, ali iskusni vuk smislio je kako će ih prevariti pa je pazio na svoj glas i šape i nasamario malene kozliće koji su ga zbog svoje mladosti i neiskustva prevareni pustili u kuću. Samo najmlađega od njih vuk nije mogao pronaći pa je on skupa s majkom pronašao zlog vuka i spasio ostale kozliće. Vuk je svoju kaznu na kraju dobio utopivši se u bunaru.
9. Slavuj
Bajka o kineskom caru koji pjesmu mehaničke ptice pretpostavlja pjevu živoga slavuja prvi je put objavljena 1843. u Andersenovim Novim bajkama. Mnogi vjeruju da je bajka posvećena opernoj pjevačici Jenny Lind, poznatoj kao švedski slavuj. Nadahnuće za Slavuja Andersen pronalazi u zabavnome parku koji je bio fokusiran na motive iz kineske kulture i 1843. gostovao u danskoj prijestolnici Kopenhagenu. Bajka je više puta uglazbljena, a u televizijskoj ekranizaciji iz 1983. u ulozi kineskoga cara našao se pjevač skupine Rolling Stones Mick Jagger!
10. Bijela golubica
Ova danska bajka obrađuje nekoliko učestalih motiva: nemogući zadatak koji junak obavlja uz pomoć čudesnoga bića, začaranu djevojku i čarobni bijeg. Bježeći pred vješticom ili nekim drugim bićem, junaci bacaju različite predmete koji se pretvaraju u prepreke koje usporavaju ili zaustavljaju progonitelja. Lonac za cvijeće tako postaje šuma, a čaša vode rijeka.
Bajku je zapisao i u okviru Danskih narodnih priča (1876.–1883.) objavio danski folklorist Svend Grundtvig, a poslušati ju možete na našem Ognjištu.