Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić smatraju se najboljom zbirkom bajki u hrvatskoj književnosti, kako dječjoj, tako i onoj za odrasle. Ne iznenađuje ta činjenica jer nas je Ivana, između ostaloga, kroz svoje bajke naučila da u sukobu malenoga i velikoga itekako prevagnuti može ono maleno.
Malo je kod Ivane Brlić-Mažuranić uvijek „jače” od velikoga, tako će i maleni Jagor pobijediti ogromno zlo koje su za njega namijenile zla maćeha i baba Poludnica, mala vojska Oleha bana pobijedit će uz Sunčevu pomoć ogromnu vojsku ohole carevne, maleni, gotovo sićušan Jaglenac i nesvjestan će svladati golemo zlo koje mu snuju vile Zatočnice, malešna Kosjenka bit će pametnija od ogromnoga Regoča, baš kao što će i mala djeca u bajci Regoč nadživjeti veliku glupost i veliko zlo odraslih.
Koji su maleni, ali i veliki likovi ostavili poseban dojam na nas otkrijte na našoj listi top deset likova iz zbirke Priče iz davnine!
Top deset likova iz Priča iz davnine:
1. Regoč
Regoč, div-pomagač iz istoimene bajke Ivane Brlić-Mažuranić golemi je stanovnik Legen-grada do kojeg je malena vila Kosjenka došla spustivši se prvi put na zemlju. Neobični par kreće na putovanje podzemljem i na koncu dospijeva do dvaju prelijepih, ali neprijateljskih sela koja se međusobno uništavaju navodeći jedno na drugo silnu vodu Zlovodu.
Regoč je bio golem i nažan, ali s druge strane upoznali smo i njegovu osjećajniju stranu u odnosu s Kosjenkom. Njegova se iznimna snaga vidi na kraju bajke kada strašnu Zlovodu pobijedi golim rukama.
2. Kosjenka
Vile su česti likovi u bajkama Ivane Brlić-Mažuranić, a svakako najpoznatija Ivanina vila je Kosjenka, koja se na početku bajke Regoč prvi put spušta s neba na zemlju kako bi se – po vilinskome običaju! – poigrala s konjima.
Maloj vili Kosjenki majka daje vrećicu punu čarobnih bisera koji se mogu pretvoriti u što god vila poželi! Kosjenka lakomisleno rasipa bisere stvarajući drvce sa šarenim vrpcama, gizdave paunove, zlatnu njihaljku – sve kako bi razveselila čobane i čobanice. Samo dva bisera iskoristi za ono što joj je doista potrebno: košić koji vješa Regoču oko uha i u kojemu putuje te svjetiljku kojom si njih dvoje osvjetljavaju put pod zemljom.
3. Malik Tintilinić
Malik Tintilinić i ostali Domaći pojavljuju se u bajci Šuma Striborova. Ovi duhovi vatre i ognjišta – mužići od jedva po lakta – iskaču iz plamena nakon što baka zapali čarobne luči koje joj je darovala sirota djevojka.
Domišljati Malik Tintilinić znao je kako će pomoći baki da razotkrije snahu-guju. Iz Sunčane je zemlje donio svračja jaja koja je podmetnuo pod kokoš pa nakon što su se svračići izlegli snaha je potaknuta viđenim isplazila svoj zmijski jezik. A ppomogao je Malik Tintilinić i odvesti baku k Striboru nakon što ju je sin izbacio iz kuće.
4. Potjeh
Potjeh, jedan od trojice braće iz Ivanine bajke Kako je Potjeh tražio istinu otišao je od kuće i ostavio djeda, ne bi li se sjetio što mu je to jednoga jutra božić Svarožić rekao, a rekao mu je da ostane uvijek uz djeda! I da je poslušao svoje srce, nikada ne bi otišao od kuće i odavno bi tu istinu pronašao! Umjesto toga, još je i nesretno skončao, jer kada ga Svarožić dođe opomenuti i ponovi mu svoje riječi, Potjeh poletje na zdenac da se umije kako bi se što prije vratio kući, ali se okliznu, pade u vodu i u njoj se utopi.
5. Majka
Majka iz Ivanine bajke Šuma Striborova bezuspješno nastoji sina uvjeriti u to da mu je žena guja u ljudskom obliku te ga osloboditi njezina utjecaja. Naposljetku za pomoć se utekne šumskomu vladaru Striboru čiju ponudu da se pomladi i vrati u svoje rodno selo ipak odbija jer joj je draža njezina nevolja nego da povratkom u mladost zaboravi na sina.
6. Snaha-guja
Guja se pretvorila u prelijepu djevojku kako bi budalastoga momka navela da se s njome vjenča. No zmijski jezik, koji joj ostaje u ustima, otkriva njezino pravo lice. Naime, razigrani, ali mudri, Malik Tintilinić podmetnuo je pod kokoš svračja jaja, tako su se iz jaja izlegli svračići kojima snaha, baš kao prava zmija, nije mogla odoljeti – odao ju je jezik koji je isplazila za svračićima!
7. Svarožić
Božić Svarožić, lik iz bajke Kako je Potjeh tražio istinu, posjeduje zlatnu kabanicu pomoću koje trojici braće – Ljutiši, Marunu i Potjehu – pokazuje cijeli svijet te otkriva što im je suđeno. Zlatnim skutom svoje kabanice Svarožić zahvaća braću i vije ih u krug, pokazujući im sva polja i sva bogatstva, sve vojske i vojskovođe, sve zvijezde i zvjezdice, Mjesec, i vjetar, i sve oblake.
8. Palunko
Palunko je siromašni ribar koji žudi za boljim životom te u potrazi za srećom traži pomoć morske Zore-djevojke. Sreća mu je poslana u liku sirote djevojke kojom se Palunko ženi, ali uskoro postaje svjestan da to i dalje nije ono što je on htio i čemu je težio pa on nakon ponovljenog zazivanja Zore-djevojke napokon stiže na dvore Kralja Morskoga gdje pronađe izgubljenoga sina Vlatka s kojim bježi s dvora, a spašava ga njegova žena koja udicom zahvati kolijevku s malim Vlatkom koju na svojim leđima nosi Palunko.
9. Jagor
Jagor, glavni junak istoimene Ivanine bajke, dječačić je kojega zla maćeha prepušta u ruke strašne babe Poludnice koja ga odvodi u podzemno kraljevstvo. U potragu za dječakom kreću kravica i bušica, dok dobri duh Bagan protiv pohlepne maćehe pokreće najmanju slamčicu, najmanju vunicu i najmanje zrno pšenice.
Kad se Jagor pojavio pred kolibicom, zla maćeha pokušala ga je namamiti u rov što ga je Poludnica prokopala, ali nije uspjela, već je sama završila zatrpana u tom istom rovu.
10. Neva Nevičica
Neva Nevičica, kći okrutnoga i pohlepnoga mlinara i njegove žene, odlazi od kuće uz pomoć čudesne bake Mokoš, sunčeve dadilje, no ne posluša bakin savjet pa, umjesto dvorjanicom ohole carevne, postaje ženom junaku Olehu banu. Uvrijeđena carevna koja se i sama zagledala u naočitoga bana, napada njegove čađave dvore sa svom svojom vojskom. Srećom, Nevi Nevičici u pomoć priskaču Sunce i baka Mokoš.