Zmajevi

Zmaj je u mnogim svjetskim mitologijama čudovište nalik golemoj zmiji ili kakvom drugom gmazu s, naravno, čarobnim osobinama.

Pripovjedačka tradicija uglavnom prikazuje zmaja u negativnom svjetlu, kao junakova protivnika, uništavatelja i otimača. Zmajevi u bajkama često otimaju kraljevne ili pak zahtijevaju da im se kraljevne (ili kakve druge nevine ljepotice) prinesu kao žrtve. Junak stoga mora poraziti zmaja kako bi spasio kraljevnu. Da bi ga porazio, junaku je potrebna pomoć čudesnog bića (često junakov konj), čudesnog predmeta (čarobni mač) ili napitka (ispijanje napitka uvećava junakovu snagu).

Mi smo naš čarobni leksikon proslijedili u Zemlju zmajeva, u mračne dubine ispod Ogulina, a što nam je jedan zmaj napisao u svom leksikonu pročitajte u nastavku!

ZMAJEVI U IVANINIM BAJKAMA

Zasigurno jedan od najpoznatijih zmajeva u hrvatskim bajkama je Zmaj Ognjeni iz Ivanine bajke Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica.

Zmaj Ognjeni živi na Kitež planini, spava u sutjeski, a dvori ga sedam vila Zatočnica. Zmaj je strašan ognjonoša, sipa oganj na obe nozdrve, dok se kreće uz planinu kida putem borove i jele jer mu je tijesna šuma i planina, a može i letjeti pod oblake. Ipak ne uspijeva poraziti malenoga Jaglenca jer ga je svojim dahom otpuhao preko brazde koja dijeli strašnu planinu od posvećenog jezera i otočića na vrhu planine. Relja idući kroz planinu nailazi na Zmaja koji spava te ga izaziva na mejdan, u kojem ga pobjeđuje i ubija.


ZMAJEVI I OGULINSKI KRAJ

Prva na redu je legenda o zmaju iz Šmitovog jezera!

Sv. Juraj i zmaj

Prema priči Ivanke Rendulić (snimljeno 15. ožujka 2013. godine u Zagorju Ogulinskom)

Predaja kaže da je u davna, davna, davna vremena u Zagorju živio jedan zao čovjek kojemu su seljani trebali s Modruške gradine nositi jednu djevojku kao žrtvu. Tada se pojavio sv. Juraj na konju i zaratio s njegovim zmajem na Šmitovome jezeru. Borba je bila teška i iscrpljujuća, ali sv. Juraj na kraju je uspio pobijediti i ubio je zmaja. Otisak konjskoga kopita ostao je vječno urezan u stijeni u jezeru, a kamenje se zažarilo i otisak djevojčine noge također je vječno ostao otisnut u kamenu.

Jeste li vi dovoljno hrabri da biste se suprotstavili zmaju iz Šmitovog jezera?


Sljedeća priča objasnit će nam nastanak imena Šmitovog jezera o kojem smo vam pričali prije nekoliko dana. Nadamo se da će se priča dojmiti svima, osobito Ogulincima!

O Šmitovom Jezeru

Prema priči Ivanke Rendulić (snimljeno 15. ožujka 2013. godine u Zagorju Ogulinskom)

U Zagorju Ogulinskom postoji jedno jezero koje se prije zvalo Zeleno jezero, upravo zbog toga što je vrlo duboko i njegova je boja tamno zelena. Davno prije u Zagorju je bio običaj odlaziti iz rodnoga mjesta i služiti nekome. Tako je i jedna djevojka otišla od kuće i upoznala Dragana Šmita. Njih dvoje odmah su se zaljubili jedno u drugo i odlučili zauvijek ostati zajedno. Budući da tamo gdje su se upoznali nisu imali gdje živjeti, odlučili su se vratiti u Zagorje. Živjeli su u blizini Zelenoga jezera, a kako su ih seljani stalno posjećivali, jezero je prozvano Šmitovo jezero jer su govorili: “Idemo k Šmitu na jezero.”

Ogulinci, jeste li već nekad čuli ovu priču?

Pratite nas i u travnju jer počinje nova nagradna pitalica!